LA PEQUENA SUIZA KÜÇÜK İSVİÇRE FİLM YORUMU NETFLIX

İspanya yapımı Küçük İsviçre La Pequena Suiza filmi fantastik Bask kasabasının Kastilya Leon bölgesinde ayrılarak Bask şehri olmasını arzu ederken, İsviçre'nin 27. Kantonu olmasının hikayesini anlatıyor. Bask kültürel unsurlarını, bol yeşillikli vadilerini, dağ manzaralarını ve keşif isteği uyandıran çekim yapılan mekanları seyredebileceğiniz Küçük İsviçre filmi, Bask hükümeti tarafından Bask bölgesini marka şehir, şehir pazarlaması unsurlarını kullanarak daha çok turist ve yatırımcı çekmek üzerine kurgulanmış hissi yaşattı.

Foto Kaynak IMDB

İspanyol sinemasının gündemde olan oyuncuları ile Bask Ülkesi doğumlu oyuncular filmde bir araya gelmiş. Küçük İsviçre filmi, bir buçuk saat boyunca komedi alt yapısıyla izlemesi kolay, dil pratiği için görece tercih edilebilir seçeneklerime girebildi. Tellera kasabasının Bask şehri fikrinden vazgeçip, kilometrelerce uzakta yer alan İsviçre'ye bağlanması fikrinin dayandırıldığı kilisenin altında çıkartılan gizli bir kabrin keşfi filmin çıkış noktası. Gerek Kastilya, gerek Bask, gerek İsviçre unsurlarının yer aldığı filmi Netflix'ten izleyebilirsiniz. Pastorallik ve yerellikten uzak durmak isteyen izleyeciler Küçük İsviçre filminden zevk almayabilir.

Kutay Çev.

Yorumlar

  1. İspanyolların bu Bask meselesini tam anlamadım ama bir çok filmde bu konu işleniyor."İspanyol İşi" filminin ikincisin de de yaşlı büyükanneyi bağımsızlıklarını kazandıkların söyleyerek kandırıyor, ikna etmek için de büyük organizasyonlar yapıyorlardı.Bu filmi de izleyeceğim :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bask Ülkesi adıyla İspanya Krallığı içerisinde 2 bölge (Pais Vasco ve Navarra) ve Fransa sınırları içerinde yer alan bölge Bask'lara aittir. Ulus devlet döneminde iki ülke sınırları içerisinde kalan kültürleri kültür, dil, eğitim, spor ve gastronomi gibi unsurlarda yaşatmaya devam etmekteler. San Sebastian ve Bilbao kentlerini görme fırsatım olmuştu. Film öneriniz için teşekkürler.

      Sil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar